YAPI DOKTORU http://www.yapidoktoru.org BİLGİYİ PAYLAŞMAK İÇİN VARIZ. Mon, 30 Oct 2017 22:01:16 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.1 http://www.yapidoktoru.org/wp-content/uploads/2017/02/doktor-logosu2-147x150.jpg YAPI DOKTORU http://www.yapidoktoru.org 32 32 İMO İzmir Şube Yayını – Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği http://www.yapidoktoru.org/yayin/imo-izmir-sube-yayini/#utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=imo-izmir-sube-yayini http://www.yapidoktoru.org/yayin/imo-izmir-sube-yayini/#respond Mon, 30 Oct 2017 21:59:39 +0000 http://www.yapidoktoru.org/?p=529 Son derece sade bir dille, kontrol listesi olarak hazırlanmış güzel bir kaynak.

The post İMO İzmir Şube Yayını – Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>

Son derece sade bir dille, kontrol listesi olarak hazırlanmış güzel bir kaynak.

The post İMO İzmir Şube Yayını – Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>
http://www.yapidoktoru.org/yayin/imo-izmir-sube-yayini/feed/ 0
Akıllı bina, gerçekten akıllı mı ? http://www.yapidoktoru.org/yapi-faydali-bilgiler/akilli-bina-nasil-olur/#utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=akilli-bina-nasil-olur http://www.yapidoktoru.org/yapi-faydali-bilgiler/akilli-bina-nasil-olur/#respond Mon, 30 Oct 2017 21:48:10 +0000 http://www.yapidoktoru.org/?p=527 Akıllı bina nasıl olur ?  sorusuna cevap arayalım. Akıllı demek TDK ‘na göre anlamı : “Gerçeği iyi gören ve ona göre davranan.” Yani ortada bir “davranış” beklentisi var. Peki bir binadan ne bekleriz ? Su [Devamı...]

The post Akıllı bina, gerçekten akıllı mı ? appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>
Akıllı bina nasıl olur ?  sorusuna cevap arayalım.

Akıllı demek TDK ‘na göre anlamı : “Gerçeği iyi gören ve ona göre davranan.

Yani ortada bir “davranış” beklentisi var. Peki bir binadan ne bekleriz ?

Su ile karşılaştığında “ıslanmayan”

Isı ile karşılaştığında ” terlemeyen”

Yangın ile karşılaştığında “yanmayan”

Doğal olan ya da olmayan enerji sistemlerine gereksinim duymayan yani “kendi kendine yetebilen”

Atıkları doğayı kirletmeyen, mümkünse “dönüştürülebilir atık üreten”

Savaş, terör ve doğal afetlere karşı “donanımlı olan”

Depremde, doğasına uygun davranan “yıkılmayan”

Rutubette “paslanmayan”

Dahili ve harici gürültüye karşı “akustik olan”

Özetle bunların hepsine karşılık cevap veren, daha doğrusu “davranış gösteren” , bir yapı varsa “akıllı” diyebiliriz.

Öbür türlü, yukarıdakilerden biri ya da bir kaçı eksik ise, “yarım akıllı” demek daha uygun düşecektir.

Var mı böyle tanıdığınız “akıllı”  bina ?

 

The post Akıllı bina, gerçekten akıllı mı ? appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>
http://www.yapidoktoru.org/yapi-faydali-bilgiler/akilli-bina-nasil-olur/feed/ 0
Bodrumlara giren suların yalıtımı nasıl yapılır ? http://www.yapidoktoru.org/temel-yalitimi/bodrumlara-giren-sularin-yalitimi-nasil-yapilir/#utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=bodrumlara-giren-sularin-yalitimi-nasil-yapilir http://www.yapidoktoru.org/temel-yalitimi/bodrumlara-giren-sularin-yalitimi-nasil-yapilir/#respond Sat, 30 Sep 2017 14:40:26 +0000 http://www.yapidoktoru.org/?p=525 Bodruma giren suyun yalıtımı : İlk yapılması gereken, yapının etrafını açarak, uygun su yalıtımı ve drenaj sistemi ile birlikte su  yalıtımının yapılmasıdır. Ancak binanın etrafını açma imkanı yoksa, içeriden yapılabilecek sınırlı uygulamalar, bina içimdeki yaşam [Devamı...]

The post Bodrumlara giren suların yalıtımı nasıl yapılır ? appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>
Bodruma giren suyun yalıtımı :

İlk yapılması gereken, yapının etrafını açarak, uygun su yalıtımı ve drenaj sistemi ile birlikte su  yalıtımının yapılmasıdır. Ancak binanın etrafını açma imkanı yoksa, içeriden yapılabilecek sınırlı uygulamalar, bina içimdeki yaşam konforunu sağlayabilir.

Bu kısımdan sonra anlatılacaklar, yapının etrafının açılamaması durumunda yapılacak olanlardır.

Burada söz konusu ters su basıncıdır. Asıl olan; bu suyun yapıya girmemesini sağlayacak azami tedbirlerin alınmasıdır. Ancak kimi bitişik yapılarda ya da dere yatağı gibi sürekli suya maruz kalabilecek yapılar içinde “kozmetik” diye tabir edilebilecek, en azından bina içindeki konfor şartlarını sağlayabilecek tedbirler vardır.

Fakat unutulmaması gereken konu, bu su girişlerinin yapıya her zaman etki edebileceği ve geliştirilecek çözümlerin sonradan bu müdahaleye olanak verecek şekilde tasarlanmasıdır. Ayrıca her türlü müdahale gerçek betona yapılır. Şap, sıva veya tuğla vb. yerlere bu uygulamalar yapılamaz, yüzeyden temizlenmeleri gerekir.

Sorunlar ve çözümleri:

Sorun : Perde betonu / döşeme betonu arasındaki soğuk derzden su girmesi sorunu;

Çözüm : Bu birleşim yerine poliüretan enjeksiyon yapılır.

Sorun : Kalıp bağlama demirleri ve Tie-Rod boşluklarından su girmesi 

Çözüm : Özel tamir harçları ile tıkama, epoxy harç ile mühürleme ve son olarak gerekirse bu noktaya da poliüretan enjeksiyon yapılır.

Sorun : Binadaki genleşme derzlerinden su girmesi.

Çözüm : Değişik tedbirlerle, yan duvarlardaki ve tavandaki su zemine indirilir ve oradan (zemindeki dilatasyon doğal bir kanal olarak değerlendirilir) pompa vasıtasıyla binadan uzaklaştırılır.

Sorun : Duvarın bütün yüzeyinden terleme halinde su girmesi.

Çözüm : Duvara değişik yerlerden delik açılarak, diğer alanların kısmen kurutulması, bunu takiben kapiler özellikli, çimento esaslı malzemenin duvarlara sürülmesi. Sonrasında deliklerin hızlı sertleşen tamir malzemeleri ile tıkanması ve gerekirse son hamle olarak poliüretan enjeksiyon yapılması.

Uygulayıcı -Danışman firma bilgisi : Uygulama/Danışma Firması

İlgilenen için kitap bilgisi :  Herkes İçin  Su-Isı Yalıtımı Kitabı

Bu konularda eğitim almak için : Yapı Eğitimi

The post Bodrumlara giren suların yalıtımı nasıl yapılır ? appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>
http://www.yapidoktoru.org/temel-yalitimi/bodrumlara-giren-sularin-yalitimi-nasil-yapilir/feed/ 0
Yapı kimyasallarının, yapı imalatındaki yeri.. http://www.yapidoktoru.org/yapi-kimyasallari/yapi-kimyasallarinin-bina-imalatinda-yeri/#utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=yapi-kimyasallarinin-bina-imalatinda-yeri http://www.yapidoktoru.org/yapi-kimyasallari/yapi-kimyasallarinin-bina-imalatinda-yeri/#respond Wed, 30 Aug 2017 23:50:34 +0000 http://www.yapidoktoru.org/?p=523 Yapı Kimyasallarının bina imalatlarında kullanımı ; Bu konunun kapsamına giren 600’e yakın ürün çeşidi vardır. Ancak, sahada uygulama karşılığı bulan bu ürünlerin, üretici firma bazında bile mukayese edilmesi gerekir. Saha da görev yapan Mühendis ya [Devamı...]

The post Yapı kimyasallarının, yapı imalatındaki yeri.. appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>
Yapı Kimyasallarının bina imalatlarında kullanımı ;

Bu konunun kapsamına giren 600’e yakın ürün çeşidi vardır. Ancak, sahada uygulama karşılığı bulan bu ürünlerin, üretici firma bazında bile mukayese edilmesi gerekir.

Saha da görev yapan Mühendis ya da Mimarların da bu konuda belirli bir yetkinliğe  sahip olması gerekir.

Örneğin “mastik” dendiği vakit “elastik derz dolduran”   malzeme algılanmalı ve bunun olası tüm sınıfları (*) bilinmelidir.

(*) : Akrilik, Silikon, Poliüretan, Üretan, Bitüm, Bitüm Kauçuk, Kauçuk, Polisülfit ,Epoxy gibi.

Ya da “Beton Katkıları” dendiğinde ;

 • Normal akışkanlaştırıcı
 • Süper akışkanlaştırıcı
 • Hiper akışkanlaştırıcı

Gibi üç ana sınıfı olduğu, bu sınıfların birbirinden “su azaltma miktarlarına göre” ayrıldığı bilinmelidir.

Yapı kimyasallarının şantiye ye girmeden önce ön kalite kontrolleri yapılmalı, özellikle “raf ömrü” ne dikkat edilmelidir.

Yapı kimyasallarının önemli bir kolu olan kimyasal zemin kaplamaları da hem malzeme bilgisi hemde uygulama yerine teknolojik hakimiyet gerektirir. Uygulama yerindeki kullanım şekli , Epoxy esaslı zemin kaplamaların UV dayanımının düşük, Poliüretan esaslı zemin kaplamalarının UV dayanımının yüksek olduğu dikkate alınarak tasarlanmalıdır.

Bu işlerde çalışan pazarlama elemanları mutlaka yapı ile ilgili eğitim almış, en az yapı teknikeri seviyesinde, mümkünse İnşaat Mühendisi veya Mimar olmalıdır.

Uygulayıcı -Danışman firma bilgisi : Uygulama/Danışma Firması

İlgilenen için kitap bilgisi :  Herkes İçin  Su-Isı Yalıtımı Kitabı

 

The post Yapı kimyasallarının, yapı imalatındaki yeri.. appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>
http://www.yapidoktoru.org/yapi-kimyasallari/yapi-kimyasallarinin-bina-imalatinda-yeri/feed/ 0
Betona demir filizi nasıl ekilir ? http://www.yapidoktoru.org/yapi-guclendirme/betona-demir-filizi-nasil-ekilir/#utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=betona-demir-filizi-nasil-ekilir http://www.yapidoktoru.org/yapi-guclendirme/betona-demir-filizi-nasil-ekilir/#respond Sun, 23 Jul 2017 20:12:59 +0000 http://www.yapidoktoru.org/?p=521 Betona demir filizi nasıl ekilir ? Öncelikle bu uygulamanın ne amaçla yapıldığı, bu uygulamadan beklenen performans belirlenmelidir. Demir filizleri ekilirken, demir çubuğun kaç cm içeri gireceği projeci tarafından belirlenir. Bununla beraber pratik delik derinlikleri de [Devamı...]

The post Betona demir filizi nasıl ekilir ? appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>
Betona demir filizi nasıl ekilir ?

Öncelikle bu uygulamanın ne amaçla yapıldığı, bu uygulamadan beklenen performans belirlenmelidir.

Demir filizleri ekilirken, demir çubuğun kaç cm içeri gireceği projeci tarafından belirlenir. Bununla beraber pratik delik derinlikleri de önerilebilir ancak, betonun mukavemeti, demir filizinin çapı, çakma aralığı vs. koşullar nedeniyle proje değerlerinden okuma yapmak gerekir.

Her koşulda proje de yer alan uygulama yöntemi ve tekniğine gör işlemler yapılır.

Delik açmak :

Çakılmak istenen demir çubuk kalınlığından 2-4  mm daha geniş delik açılır.  Delik derinliği, demir çubuk çapı projeden okunur.

Delik temizliği :

Delik açıldıktan sonra basınçlı hava tutarak ve sonrasında “harbi” (üzerinde ince çelik teller bulunan bir çeşit metal fırça) çekerek ve sonrasında tekrar basınçlı hava tutularak  delik temizlenir.

Not: Kuvvetli su jeti kaynağı bulunursa ve yapım yeri koşulları uygunsa ,yüksek basınçlı su tutmak da bir temizleme yöntemi olarak, ilave basamak olarak yukarıdaki uygulamaya eklenir. Ancak geç kuruması ya da deliğin ıslak kalması risk oluştuırur.

Tamir harcı kullanımı :

Bunun için epoxy yapıştırma harçları kullanılır. Bu harçlar iki kısım olup, reçine ve sertleştirici den oluşur. Bu malzeme bölümlerinin ayrı ayrı kutularda olması gibi, özel macun kıvamında tüplerde de üretimi vardır.

Bu iki kısım malzeme kovalarda geldiyse, kovada karıştırılan bu epoxy malzeme içine demir çubuk ucu bir miktar sokulup çıkarılıp sonra deliğe çekiç marifetiyle çakılır.

Bu iki kısım malzeme macun kıvamında ve tüplerdeyse, deliğe bu malzeme kendi özel ucu ile basılır ve demir çubuk çekiç marifetiyle çakılır.

Her iki uygulama öncesi iyi temizlik yapılmış olmalı ve epoxy yapıştırma harcı demir etrafından bir miktar taşarak çıkmalıdır.

Uygulama yapılan yerde yangın riski varsa, bu uygulamanın yapıldığı yapı elemanları yangına karşı  korumaya alınmalıdır. Çünkü yangın bu yapıştırma harcının yapısını bozarak, kendisinden beklenen mekanik dayanımı sağlayamayabilir.

Ayrıca bazı çubuklarda çekme  testi yapılarak , uygulamanın güvenilirliği kontrol edilmelidir.

Bu uygulamaların da ehil uygulayıcılar tarafından yapılması çok önemlidir.

Uygulayıcı -Danışman firma bilgisi : Uygulama/Danışma Firması

İlgilenen için kitap bilgisi :  Herkes İçin  Su-Isı Yalıtımı Kitabı

Bu konularda eğitim almak için : Yapı Eğitimi

 

The post Betona demir filizi nasıl ekilir ? appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>
http://www.yapidoktoru.org/yapi-guclendirme/betona-demir-filizi-nasil-ekilir/feed/ 0
Daire için de köşelerde kararma, küflenme var ? http://www.yapidoktoru.org/isi-yalitimi/daire-icin-de-koselerde-kararma-kuflenme-var/#utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=daire-icin-de-koselerde-kararma-kuflenme-var http://www.yapidoktoru.org/isi-yalitimi/daire-icin-de-koselerde-kararma-kuflenme-var/#respond Sun, 18 Jun 2017 21:33:17 +0000 http://www.yapidoktoru.org/?p=515 Daire içinde, üst köşelerde küflenme varsa ne yapmalıyız ? Öncelikle bunun nedenini inceleyelim; Bilindiği gibi yoğuşma dediğimiz; sıcak ile soğuğun karşılaştığı yerde oluşan nemlenmedir. Bu nemlenmenin oluştuğu yerler kapalı mekanlar olup, o kapalı mekanda havada [Devamı...]

The post Daire için de köşelerde kararma, küflenme var ? appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>
Daire içinde, üst köşelerde küflenme varsa ne yapmalıyız ?

Öncelikle bunun nedenini inceleyelim;

Bilindiği gibi yoğuşma dediğimiz; sıcak ile soğuğun karşılaştığı yerde oluşan nemlenmedir.

Bu nemlenmenin oluştuğu yerler kapalı mekanlar olup, o kapalı mekanda havada uçuşan serbest toz, o bölgeye geldiğinde, o nemli yüzeye yapışır. İçinde bulunulan ortamda hava sirkülasyonu bu durumu sürekli besler.

Küflenmenin önlenmesi:

Sıcak soğuk karşılaşmasını azaltmak ve ortamı havalandırmak ile bu kararma ve küflenme önlenebilir.

Yöntemler ;

 • Mümkünse dışarıdan mantolama ile ısı yalıtımı yapılır.
 • Mantolama dışarıdan yapılamıyorsa; içeriden , içinde taşyünü olan kartonlu alçı plaka ile duvar/tavan kaplanır ya da yine içeriden doğrudan taşyünü+sıva ile kaplama yapılır.
 • İlave tedbir olarak da , cam veya tuğla duvara küçük havalandırma delikleri açılır.

 

Uygulayıcı -Danışman firma bilgisi : Uygulama/Danışma Firması

İlgilenen için kitap bilgisi :  Herkes İçin  Su-Isı Yalıtımı Kitabı

The post Daire için de köşelerde kararma, küflenme var ? appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>
http://www.yapidoktoru.org/isi-yalitimi/daire-icin-de-koselerde-kararma-kuflenme-var/feed/ 0
Kentsel dönüşüm de riskli alan ne demektir ? http://www.yapidoktoru.org/riskli-yapi/kentsel-donusum-de-riskli-alan-ne-demektir/#utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=kentsel-donusum-de-riskli-alan-ne-demektir http://www.yapidoktoru.org/riskli-yapi/kentsel-donusum-de-riskli-alan-ne-demektir/#respond Thu, 01 Jun 2017 16:14:58 +0000 http://www.yapidoktoru.org/?p=513 Riskli alan ; Zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan” alandır. Bu alan ; Bakanlık veya idare tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görüşü de alınarak belirlenen [Devamı...]

The post Kentsel dönüşüm de riskli alan ne demektir ? appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>
Riskli alan ;

Zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan” alandır.

Bu alan ; Bakanlık veya idare tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görüşü de alınarak belirlenen ve Bakanlığın teklifi üzerine, Bakanlar Kurulunca” kararlaştırılmaktadır. Bunun için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın da görüşü alınır.

Riskli Yapı Süreci Şeması :    İnceleyin

Yaşadığınız alan riskli alan olarak ilan edilirse;

Bölgeye uygun yaşam koşullarının daha iyi olacağı, güvenli binaların yapılacağı beklentisi ile hareket edilmelidir.

İlgili kurumlar ziyaret edilerek, bu kararın sonuçları ve yapılması gerekenler hakkında  detaylı bilgi edinilmelidir.

İlan edilme sırasında bir yapım projesi vardır anlamına gelmemektedir.

Mahalle sakinlerinin ortak menfaatleri gereği detaylı araştırma yapacak bir komisyon oluşturmaları yerinde olacaktır.

Konu ile ilgili bilgi kaynakları ;

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Gn.Md.

İnşaat Mühendisleri Odası Kentsel Dönüşüm Komisyonu

Riskli Yapı Müteahhitlik Hizmetleri

The post Kentsel dönüşüm de riskli alan ne demektir ? appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>
http://www.yapidoktoru.org/riskli-yapi/kentsel-donusum-de-riskli-alan-ne-demektir/feed/ 0
Su yalıtımı eğitimi nereden alınır ? http://www.yapidoktoru.org/her-turlu-su-yalitimi/su-yalitimi-egitimi-nereden-alinir/#utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=su-yalitimi-egitimi-nereden-alinir http://www.yapidoktoru.org/her-turlu-su-yalitimi/su-yalitimi-egitimi-nereden-alinir/#respond Tue, 30 May 2017 22:26:20 +0000 http://www.yapidoktoru.org/?p=511 Su yalıtımı eğitimi ; Konu başlığı  su yalıtımı eğitimi olsa da ,  genel  olarak; yapı kimyasallarının konularına giren ; ısı yalıtımı, bina güçlendirme, beton ve harç katkıları ile yan ürünlerinin eğitimleri de bu yazının konusuna girer. [Devamı...]

The post Su yalıtımı eğitimi nereden alınır ? appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>
Su yalıtımı eğitimi ;

Konu başlığı  su yalıtımı eğitimi olsa da ,  genel  olarak; yapı kimyasallarının konularına giren ; ısı yalıtımı, bina güçlendirme, beton ve harç katkıları ile yan ürünlerinin eğitimleri de bu yazının konusuna girer.

Bu güne  kadar herkes;  detay, uygulama belge ve bilgilerini paylaştı. Bu paylaşımlar ya ticari kaygılarla ya da amatör ruhla yapıldı.

Ticari kaygı ile yapılanlar, ya kendi ürünlerini anlattılar ya da bildiklerini.

Fakat işin mutfağında, her malzeme ile tanışık, barışık ve ilgili olanlar arada kaynadı.

Bir de işin içine “bilgiyi saklama ego’su” girince sistem kilitlendi.

Artık yapı kimyasalları konusunda bir “yapı eğitim sistemi” kuruldu.

Web Adresi ;

www.yapiegitimi.com

Sistem her kuruma özel eğitimler planlıyor. Konu başlıkları ;

 • Su yalıtımı
 • Isı yalıtımı
 • Bina güçlendirme
 • Yapı kimyasalları

olup, bir de bunların alt başlıkları var.

Bir incelemenizde,  kendiniz ve kurumunuz için yarar olacaktır.

Bilgiyi çoğaltmak için bütün eğitim kanallarını izlemek , desteklemek ve katkı da bulunmak , geleceğin mimar ve mühendislerine önemli bakış açıları kazandıracak ve ülkemiz ekonomisine de önemli katkılar sağlayacaktır.

 

The post Su yalıtımı eğitimi nereden alınır ? appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>
http://www.yapidoktoru.org/her-turlu-su-yalitimi/su-yalitimi-egitimi-nereden-alinir/feed/ 0
Binalarda asansör çukuru su yalıtımı nasıl yapılır ? http://www.yapidoktoru.org/temel-yalitimi/binalarda-asansor-cukuru-su-yalitimi-nasil-yapilir/#utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=binalarda-asansor-cukuru-su-yalitimi-nasil-yapilir http://www.yapidoktoru.org/temel-yalitimi/binalarda-asansor-cukuru-su-yalitimi-nasil-yapilir/#comments Sat, 29 Apr 2017 16:13:33 +0000 http://www.yapidoktoru.org/?p=506 Binalarda asansör çukuru su yalıtımı : Binaların neredeyse en düşük kot’da ki bölgeleridir. Bu bölgeler gerek su yalıtımı gerekse drenaj yönünden oldukça güç izole edilir. Yeni binalarda: Drenaj ve temel yalıtımı ile etrafı izole edilmeli. [Devamı...]

The post Binalarda asansör çukuru su yalıtımı nasıl yapılır ? appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>
Binalarda asansör çukuru su yalıtımı :

Binaların neredeyse en düşük kot’da ki bölgeleridir. Bu bölgeler gerek su yalıtımı gerekse drenaj yönünden oldukça güç izole edilir.

Yeni binalarda:

Drenaj ve temel yalıtımı ile etrafı izole edilmeli. Bir şekilde en düşük kot olduğu için her zaman yeraltı suyunun burada toplanma riski vardır. Dolayısıyla aşağıdaki şekilde görüleceği gibi bir küçük dalgıç pompa kuyusu hazırda olmalıdır.

Eski binalarda :

Bu binalar için yapı içinden sürme esaslı malzemeler önerilse ve kısmen de başarılı olsa, yoğun gelen su altında betonun gözenekli yapısı ve oturmalar nedeniyle tekrar su gelebilir.

Kimi deneyimlere göre bu kuyuların iç yüzeyine metal gömlekler kaplandığı, fakat su basıncı ile bu gömleklerin bile adeta buruştuğu  gözlenmiştir.

Dolayısıyla su yalıtımında önemli bir felsefe olan “önleyemediğin suyu kontrol altında tut”  fikrine göre davranılmalı , yukarıdaki çizime göre  (bir küçük dalgıç pompası kuyusu) tedbir alınmalıdır.

Her iki yapı da (eski ve yeni)  su birikimi yüksekse , bina dışında bir kuyu açılarak, bu kuyunun asansör kovası kuyusundan daha aşağıda olmasını sağlayıp, o dışarıdaki kuyudan pompa ile su çekerek Yeraltı Su Seviyesi düşürülebilir.

Kimi binaların temellerinin her tarafı sıfıra-sıfır diğer yapılarla bitişikse yine yukarıdaki çizime göre tedbir almak yerinde olur.

Uygulayıcı -Danışman firma bilgisi : Uygulama/Danışma Firması

İlgilenen için kitap bilgisi :  Herkes İçin  Su-Isı Yalıtımı Kitabı

 

 

The post Binalarda asansör çukuru su yalıtımı nasıl yapılır ? appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>
http://www.yapidoktoru.org/temel-yalitimi/binalarda-asansor-cukuru-su-yalitimi-nasil-yapilir/feed/ 2
Çimento esaslı su yalıtım malzemesi ile ıslak hacim su yalıtımı nasıl yapılır ? http://www.yapidoktoru.org/yapi-faydali-bilgiler/cimento-esasli-su-yalitim-malzemesi-islak-hacim-su-yalitimi-nasil-yapilir/#utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=cimento-esasli-su-yalitim-malzemesi-islak-hacim-su-yalitimi-nasil-yapilir http://www.yapidoktoru.org/yapi-faydali-bilgiler/cimento-esasli-su-yalitim-malzemesi-islak-hacim-su-yalitimi-nasil-yapilir/#respond Sun, 23 Apr 2017 22:15:19 +0000 http://www.yapidoktoru.org/?p=503 Çimento esaslı su yalıtım malzemesi ile ıslak hacim su yalıtımı : Burada “ıslak hacim” olarak kastedilen yüzeyler ; Banyo zeminleri Tuvalet zeminleri Mutfak zeminleri Endüstriyel su içinde bulunan bölgeler (Araç yıkama, bakım atölyeleri vb.) Malzeme [Devamı...]

The post Çimento esaslı su yalıtım malzemesi ile ıslak hacim su yalıtımı nasıl yapılır ? appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>
Çimento esaslı su yalıtım malzemesi ile ıslak hacim su yalıtımı :

Burada “ıslak hacim” olarak kastedilen yüzeyler ;

 • Banyo zeminleri
 • Tuvalet zeminleri
 • Mutfak zeminleri
 • Endüstriyel su içinde bulunan bölgeler (Araç yıkama, bakım atölyeleri vb.)

Malzeme Seçimi :

Genellikle iki kısım (çift komponentli) , çimento esaslı malzeme seçilir.

Bilindiği gibi, bu malzemeler toz ve sıvı olarak iki kısımdır. Bu  malzemelerin birbirlerine oranları elastikiyet derecesini belirler. Firmaların bu malzeme grubunda farklı ambalaj tipleri ve karışım oranları olsa da uygulama şekli aynıdır.

Uygulama  Şekli :

Zeminler düzgün ve uygun meyilde olmalıdır. Beton/şap en az 7 günlük kuruma süresini bitirmiş olmalıdır.

Hava sıcaklığının düşük olduğu yerlerde, bu süre daha da uzar. Zira bu malzemenin uygulandığı zeminde su kalmaması önemlidir.

Uygulamaya başlamadan önce yüzey ıslatılır. (Bunda amaç , yalıtım malzemesinin içindeki sıvı bölümün, mevcut yüzey tarafından emilerek, yalıtım özelliğinin kaybolmasının önüne geçmektir.)

Birinci katın kurumasını takiben ikinci kat (1 -3 gün arasında bir süre sonra) uygulanır.

Daha sonra üzerine kaplama malzemesi (seramik , mermer vs.) uygulanır.

Ek bilgiler:

 • Gider süzgeci olan küçük hacimlerde, meyil iyi ve seramik işçiliği kaliteli ise bu malzeme  gerekmeyebilir.
 • Gider süzgeci olmayan her ıslak hacimde mutlaka kullanılmalıdır.
 • Prefabrik yapılarda, ek elastikiyet tedbiri için sıva filesi kullanılmalıdır.
 • Kartonlu alçı plakalı duvara denk gelen yerlerde , özel astar ile tutunma (aderans) arttırılmalıdır.

Uygulayıcı -Danışman firma bilgisi : Uygulama/Danışma Firması

İlgilenen için kitap bilgisi :  Herkes İçin  Su-Isı Yalıtımı Kitabı

The post Çimento esaslı su yalıtım malzemesi ile ıslak hacim su yalıtımı nasıl yapılır ? appeared first on YAPI DOKTORU.

]]>
http://www.yapidoktoru.org/yapi-faydali-bilgiler/cimento-esasli-su-yalitim-malzemesi-islak-hacim-su-yalitimi-nasil-yapilir/feed/ 0