Binalarda asansör çukuru su yalıtımı nasıl yapılır ?

Binalarda asansör çukuru su yalıtımı :

Binaların neredeyse en düşük kot’da ki bölgeleridir. Bu bölgeler gerek su yalıtımı gerekse drenaj yönünden oldukça güç izole edilir.

Yeni binalarda:

Drenaj ve temel yalıtımı ile etrafı izole edilmeli. Bir şekilde en düşük kot olduğu için her zaman yeraltı suyunun burada toplanma riski vardır. Dolayısıyla aşağıdaki şekilde görüleceği gibi bir küçük dalgıç pompa kuyusu hazırda olmalıdır.

Eski binalarda :

Bu binalar için yapı içinden sürme esaslı malzemeler önerilse ve kısmen de başarılı olsa, yoğun gelen su altında betonun gözenekli yapısı ve oturmalar nedeniyle tekrar su gelebilir.

Kimi deneyimlere göre bu kuyuların iç yüzeyine metal gömlekler kaplandığı, fakat su basıncı ile bu gömleklerin bile adeta buruştuğu  gözlenmiştir.

Dolayısıyla su yalıtımında önemli bir felsefe olan “önleyemediğin suyu kontrol altında tut”  fikrine göre davranılmalı , yukarıdaki çizime göre  (bir küçük dalgıç pompası kuyusu) tedbir alınmalıdır.

Her iki yapı da (eski ve yeni)  su birikimi yüksekse , bina dışında bir kuyu açılarak, bu kuyunun asansör kovası kuyusundan daha aşağıda olmasını sağlayıp, o dışarıdaki kuyudan pompa ile su çekerek Yeraltı Su Seviyesi düşürülebilir.

Kimi binaların temellerinin her tarafı sıfıra-sıfır diğer yapılarla bitişikse yine yukarıdaki çizime göre tedbir almak yerinde olur.

Uygulayıcı -Danışman firma bilgisi : Uygulama/Danışma Firması

İlgilenen için kitap bilgisi :  Herkes İçin  Su-Isı Yalıtımı Kitabı

 

 

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Binalarda asansör çukuru su yalıtımı nasıl yapılır ?"

En Yeniler Eskiler

İstanbulada bir şube niye açmıyorsunuz..???