Bodrumlara giren suların yalıtımı nasıl yapılır ?

Bodruma giren suyun yalıtımı :

İlk yapılması gereken, yapının etrafını açarak, uygun su yalıtımı ve drenaj sistemi ile birlikte su  yalıtımının yapılmasıdır. Ancak binanın etrafını açma imkanı yoksa, içeriden yapılabilecek sınırlı uygulamalar, bina içimdeki yaşam konforunu sağlayabilir.

Bu kısımdan sonra anlatılacaklar, yapının etrafının açılamaması durumunda yapılacak olanlardır.

Burada söz konusu ters su basıncıdır. Asıl olan; bu suyun yapıya girmemesini sağlayacak azami tedbirlerin alınmasıdır. Ancak kimi bitişik yapılarda ya da dere yatağı gibi sürekli suya maruz kalabilecek yapılar içinde “kozmetik” diye tabir edilebilecek, en azından bina içindeki konfor şartlarını sağlayabilecek tedbirler vardır.

Fakat unutulmaması gereken konu, bu su girişlerinin yapıya her zaman etki edebileceği ve geliştirilecek çözümlerin sonradan bu müdahaleye olanak verecek şekilde tasarlanmasıdır. Ayrıca her türlü müdahale gerçek betona yapılır. Şap, sıva veya tuğla vb. yerlere bu uygulamalar yapılamaz, yüzeyden temizlenmeleri gerekir.

Sorunlar ve çözümleri:

Sorun : Perde betonu / döşeme betonu arasındaki soğuk derzden su girmesi sorunu;

Çözüm : Bu birleşim yerine poliüretan enjeksiyon yapılır.

Sorun : Kalıp bağlama demirleri ve Tie-Rod boşluklarından su girmesi 

Çözüm : Özel tamir harçları ile tıkama, epoxy harç ile mühürleme ve son olarak gerekirse bu noktaya da poliüretan enjeksiyon yapılır.

Sorun : Binadaki genleşme derzlerinden su girmesi.

Çözüm : Değişik tedbirlerle, yan duvarlardaki ve tavandaki su zemine indirilir ve oradan (zemindeki dilatasyon doğal bir kanal olarak değerlendirilir) pompa vasıtasıyla binadan uzaklaştırılır.

Sorun : Duvarın bütün yüzeyinden terleme halinde su girmesi.

Çözüm : Duvara değişik yerlerden delik açılarak, diğer alanların kısmen kurutulması, bunu takiben kapiler özellikli, çimento esaslı malzemenin duvarlara sürülmesi. Sonrasında deliklerin hızlı sertleşen tamir malzemeleri ile tıkanması ve gerekirse son hamle olarak poliüretan enjeksiyon yapılması.

Uygulayıcı -Danışman firma bilgisi : Uygulama/Danışma Firması

İlgilenen için kitap bilgisi :  Herkes İçin  Su-Isı Yalıtımı Kitabı

Bu konularda eğitim almak için : Yapı Eğitimi

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!