Betona demir filizi nasıl ekilir ?

Betona demir filizi nasıl ekilir ?

Öncelikle bu uygulamanın ne amaçla yapıldığı, bu uygulamadan beklenen performans belirlenmelidir.

Demir filizleri ekilirken, demir çubuğun kaç cm içeri gireceği projeci tarafından belirlenir. Bununla beraber pratik delik derinlikleri de önerilebilir ancak, betonun mukavemeti, demir filizinin çapı, çakma aralığı vs. koşullar nedeniyle proje değerlerinden okuma yapmak gerekir.

Her koşulda proje de yer alan uygulama yöntemi ve tekniğine gör işlemler yapılır.

Delik açmak :

Çakılmak istenen demir çubuk kalınlığından 2-4  mm daha geniş delik açılır.  Delik derinliği, demir çubuk çapı projeden okunur.

Delik temizliği :

Delik açıldıktan sonra basınçlı hava tutarak ve sonrasında “harbi” (üzerinde ince çelik teller bulunan bir çeşit metal fırça) çekerek ve sonrasında tekrar basınçlı hava tutularak  delik temizlenir.

Not: Kuvvetli su jeti kaynağı bulunursa ve yapım yeri koşulları uygunsa ,yüksek basınçlı su tutmak da bir temizleme yöntemi olarak, ilave basamak olarak yukarıdaki uygulamaya eklenir. Ancak geç kuruması ya da deliğin ıslak kalması risk oluştuırur.

Tamir harcı kullanımı :

Bunun için epoxy yapıştırma harçları kullanılır. Bu harçlar iki kısım olup, reçine ve sertleştirici den oluşur. Bu malzeme bölümlerinin ayrı ayrı kutularda olması gibi, özel macun kıvamında tüplerde de üretimi vardır.

Bu iki kısım malzeme kovalarda geldiyse, kovada karıştırılan bu epoxy malzeme içine demir çubuk ucu bir miktar sokulup çıkarılıp sonra deliğe çekiç marifetiyle çakılır.

Bu iki kısım malzeme macun kıvamında ve tüplerdeyse, deliğe bu malzeme kendi özel ucu ile basılır ve demir çubuk çekiç marifetiyle çakılır.

Her iki uygulama öncesi iyi temizlik yapılmış olmalı ve epoxy yapıştırma harcı demir etrafından bir miktar taşarak çıkmalıdır.

Uygulama yapılan yerde yangın riski varsa, bu uygulamanın yapıldığı yapı elemanları yangına karşı  korumaya alınmalıdır. Çünkü yangın bu yapıştırma harcının yapısını bozarak, kendisinden beklenen mekanik dayanımı sağlayamayabilir.

Ayrıca bazı çubuklarda çekme  testi yapılarak , uygulamanın güvenilirliği kontrol edilmelidir.

Bu uygulamaların da ehil uygulayıcılar tarafından yapılması çok önemlidir.

Uygulayıcı -Danışman firma bilgisi : Uygulama/Danışma Firması

İlgilenen için kitap bilgisi :  Herkes İçin  Su-Isı Yalıtımı Kitabı

Bu konularda eğitim almak için : Yapı Eğitimi

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!