Su Tutucu Bant

Su Tutucu Bant

TS 3078’e göre PVC (Polivinilklorür) su tutucu bant tipi projeye göre tasarlanır. Bu standart da beton kütle boyutları, su yapısının türü, dilatasyonun tipi gibi kriterlere göre seçim yapılır.ANSI  (American National Standards Institute) ve ASTM (American Society for Testing  and Materials) standartlarında  CRD-C 513 yada CRD-C 572 standartlarında yer alır.

pvc su tutucu bant
su tutucu conta

 

TS 3078 deki  bant tipleri ; B , I, V, A,O,OL ,M , DO , DI , DT ,KP,KPO,KPT,DK  dır.

Şantiyelerde en büyük zaaf, bu konudaki eksik kalite kontrolüdür. Gelen paketlerden (Genelde 20-25 mt’lik rulolar halinde yada özel sipariş boylarda gelir) rastgele erişimle bandın boyutu (genişliği, et kalınlığı, taahhüt rulo boyu) , ağırlığı (satın almaya çıkarken istenen ve taahhüt altına alınan 1 mt ağırlığı) en az 3 numune ile kontrol edilmelidir. TS 3078’in boyut toleransları vardır. Milimetrik olan bu toleranslar yine TS 3078’de vardır. Daha ileri testler DSİ gibi laboratuarlarda yaptırılabilmektedir. Taahhüt işlerinde amaç yüksek kaliteli ürünü iyi fiyatla almaksa, iyi fiyat düşük kaliteyi – farkında olmadan – almayalım!

Bantlar, donatıya tutturulur. Tutturmak için ya agraf dediğimiz mandallar kullanılır, ya da bantlar kendiliğinden delik ve kulakçıklı gelir.

Bant kaynakları biri birine elektrikli ve tüp ısıtmalı havyalarla yapılabilir. Küçük işlerde şantiyede bulunabilecek 15 cm x 50 cm x 3 mm boyutunda bir sac parçası da havya olarak kullanılabilir.

Kaynak uygulaması için iki düz işçi yeterlidir. Önceden düzgün kesilmiş iki bant biri birine kafa-kafaya yaklaştırılır.  Önceden ısıtılmış havya ya karşılıklı olarak öptürülüp, erimesini takiben havya aniden aradan çekilir ve iki bant biri birine değer değmez yapışarak kaynak işlemi sona erer. Kalite kontrol için yere yatırılan kaynak yerine biraz su dökülüp, kaçırıp kaçırmadığı test edilir.

Bant seçiminde yardımcı olması için kullanılan tablo:

Beton Kalınlığı
(cm) T

Bant En Kesit Uzunluğu
(mm) L

Bant Et Kalınlığı (mm)
a1 (min)

20-40

1503

35-50

200

4

40-60

250

4

50-70

300

4

60-80

350

4

80-100

400

6

100’den fazla500

8

 Not: Görseller Naturel Plastik Web sayfasından temin edilmiştir.

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Su Tutucu Bant"

En Yeniler Eskiler